Et Yiyen Bitkiler

Bitki yiyen canlılar olur da diğer canlılardan beslenen bitkiler olmaz mı? Şaşırtıcı da olsa bu bir gerçektir. Yani doğada kendi besinlerini kendileri üreten bitkiler olduğu gibi etobur bitkiler de vardır. Sıradan bitkiler kendi besinlerini kendileri üretirler. Bunun için de su, oksijen, karbondioksit ve güneş ışınları gibi dış etmenleri kullanırlar. Peki etobur bitkiler nasıl beslenir? Bu soruyu benim kadar sizin de merak ettiğinizi biliyorum ve bu sebeple sizler için küçük bir araştırma yaptım. Bakalım etobur bitkiler nasıl besleniyorlar?

Etobur Bitkiler:

Bazı bitki türleri yaşadıkları ortamlarda hayatta kalabilmek için azota ihtiyaç duyarlar. Azota ihtiyaç duyan bu bitkiler ihtiyaçlarını çevrelerindeki böceklerden ve sineklerden karşılarlar. Etobur bitkiler avladıkları böceklerin proteinlerini emerek beslenirler. Bunu yaparken de kendilerine bahşedilmiş olan mucizevi yapıdaki tuzaklarını kullanırlar. Bu tuzaklar böcekler tarafından oldukça ilgi çekici bir yapıya sahiptir. Tuzağa yakalanan böcekler bir daha kurtulamaz ve etobur bitkiler için besleyici bir besine dönüşürler. Araştırmacılar yeryüzünde 600’e yakın türde etobur bitki türü olduğunu söylemektedirler. Etobur bitkiler 4 farklı beslenme tipine sahiptirler.

1- Yapışkan Tuzaklar:

Bazı bazı etobur bitkilerin yapraklarının uçlarında yapışkana benzer bir sıvı bulunur ve yapışkanın olduğu kısımlar tüylerle gizlenir. Bu yapışkan Güneş ışınlarının etkisi ile su damlası gibi parıldar ve böceklerin ilgisini çeker. Sıvıyı gören böcek, yapışkan sıvının olduğu bölgeye yaklaşır ve buraya yapışır. Özellikle de susayan böcekler bu tuzağa düşer ve bitkiye yem olurlar.

2-Ani Kapanan Tuzaklar:

Dünyada en çok bilinen ve en çok tanınan etobur bitki türü “Venüs Sinek Kapanı”dır. Bu etobur bitkinin yaprakları kapan şeklinde bir yapıya sahiptir ve bu yapraklar özel bir enzim salgılayarak böcek ve sinek türlerini bu kapana çekerler. Böcek salgılanan bu enzimin hoş kokusunu alır ve kapanın içine doğru ilerler. Böcek kapanın içerisine girdiğinde kapan ani bir hızla kapanır. Böylelikle bitki avladığı böceği sindirmeye başlar ancak sindirim süreci hızlıca olan bir durum değildir ve belli bir zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Tuzağın açılması 12 saat sürer, böceğin sindirilmesi ise 1-2 haftayı bulmaktadır.

3-Emici Tuzaklar:

Bazı etobur bitkiler sulak ve yarı sulak alanlarda yaşarlar. Suyun içinde yaşayan etobur bitkilerde bu tür avlanma özelliği görülür. “Torba Otu Bitkisi” bu özellikte bir etobur bitkidir. Bu bitkiler küçük keselere sahiptir. Keseler içeri dolan suyun dışarı pompalanması ile meydana gelen basınca dayanan bir kapakla kapanır. Bir böcek ya da benzeri bir av bu kapıyı dokunduğunda kapı ani bir şekilde açılır ve av emilir. Bu süre saniyenin otuzda biri hızındadır.

4-Sürahi Tuzaklar:

Etobur bitki tuzaklarının içerisinde en ilkel olan tuzak biçimi sürahi tuzaklardır. Bazı ilkel etobur bitki türlerinde diplerinde su biriktiren yapraklar vardır ve bu yapraklar sürahi şeklindedir. Sürahiye benzeyen bu yapının dip kısmında suya benzer bir sıvı bulunur. Yaprak tarafından salgılanan bu sıvı suya benzeyen yapısının yanı sıra güzel bir kokuya da sahiptir. Aynı zamanda yapraklarının renk ve desenleri de böcekler açısından oldukça dikkat çekicidir. Bu sıvıyı gören böcek sıvının olduğu kısma doğru ilerler. Böceğin sıvıya doğru ilerlemesiyle bitkiye bir sinyal ulaşır. Bu sinyal avın yaklaştığının bir işaretidir. Bu sayede yapraklardaki tüyler sertleşir ve böceğin geriye dönüp tırmanmasını engeller. Bu nedenle böceğin kurtulma ihtimali yoktur. Geriye dönemeyen böcek sıvının içine düşüp salgılanan enzim sayesinde ölür. Bazı bakteriler tarafından böcek sindirilir ve bu sayede bitki de beslenme sürecini gerçekleştirmiş olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s