Yunanistan’ın F-35 Ve Rafale Hamlesi

Yunanistan’ın son zamanlarda yapmış olduğu hamleler Akdeniz’de durumları iyice karıştıracak gibi duruyor. Ekonomik olarak zor günler geçiren Yunanistan yakın zamanda hava kuvvetlerine Lockheed Martin F-35 Lightning II ve Dassault Rafale satın almayı planlıyor. 24 adet F-35 , 18 tane Rafale satın almaları bizim için büyük bir risk oluyor. Hava kuvvetlerimizde ki hiçbir uçak F-35 ile denk değil , bunun üstüne rafale gelmesi it dalaşında Yunanistan için büyük bir avantaj oldu.

Bu durumu bizim açımızdan inceleyecek olursak bizim üstün bir iha ve siha gücümüz var ve sihalar ve ihalar kendini savaş meydanında başarılı olduklarını kanıtladılar. Envanterimize yeni giren S-400′ ler ise daha çok yeniler ve savaş alanına henüz girmediler. Bir varsayımda bulunacak olursak İsrail Suriye’de birçok S-300 sistemini F-35 ile vurdu. Rusya neden S-400 sistemini Suriye’ye göndermediğini az çok anladığınızı düşünmekteyim . S-400 reklamı çok iyi yapılan bir hava savunma sistemi fakat F-35’ler karşısında başarısız olacağı kanaatindeyim. Bu sebepten ötürü Suriye’de görememekteyiz.

Türkiye Bu Durumda Ne Yapmalı

Hava kuvvetlerine yeni uçaklar eklemek yapılacak en mantıklı iş olacaktır. Benim düşündüğüm uçaklar McDonnell Douglas F-15 Eagle veya Lockheed Martin F-35 Lightning II . Hava kuvvetlerimiz Amerikan uçakları kullanığı ve bakımını yaptığı için Amerikan uçaklarını tercih ettim. F-35 meselesine gelecek olursak S-400 sistemi AMERİKA ile olan ilişkileri gerdiği için AZERBAYCAN’a hibe edilebilir. Avrupa’dan veya Amerika’dan geçiçi olarak patriot kiralanabilir. Böylece yerli hava savunma sistemi oluşana kadar süre sağlanabilir. Umarım en kısa sürede çözüm sağlanır yoksa Yunanistan rahat durmayacak gibi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s