Leopard 2 Serisi

Leopard 2 3. nesil bir Alman yapımı ana muharebe tankıdır. 1970 yıllarında Almanya tarafından geliştirilmeye başlanan ana muharebe tankımız 1979 yılında Alman ordusunun envanterine girmiştir. Leopard 2 ile başlayan bu seri ilerleyen zamanlarda birçok dallara ayrılacaktır. İngiltere ve Fransa dışında birçok Avrupa ülkesi Leopard serisi tankları kullanmaktadırlar. Gelişim süresinde gözümüze ilk çarpan şeylerin başında 2A4 serisine kadar düz bir kule kullanılmaktayken 2A5 serisi ile eğimli kuleye geçilmiştir.

Bütün seri elektronik atış sistemine sahip olmakla birlikte lazer ölçüm ve termal kamera da içermektedir. 4 metre yüksekliğinde ki suda gider ve 1 metre yüksekliğindeki duvarları da aşabilir. 1500 beygir gücüne sahip V12 motoru kullanmaktadır ve motor sayesinde 70 km hıza ulaşmaktadır.

Leopard 2 Varyantları

Leopard 2 seri olarak ilk yapılan versiyonudur.Araç Ocak 1979’dan Mart 1982’ye kadar üretilmiştir. 380 tane araç bulunmatadır.

Leopard 2A1 topçuya termal kemara kurulmasıyla birlikte küçük değişimler olmuştur toplamda 750 adet tank üretilmiştir.

Leopard 2A4 Leopard serisinde en çok kullanılan versiyondur. Önceki versiyonlardan farkı ise otomatik yangın bastırma sistemi , dijital ateş kontrol sistemi , geliştirilmiş taret sistemi ve titanyum zırh sistemi bulunmaktadır. 1985 ve 1992 yılları arasında 7 part şeklinde üretilmişlerdir. Almanya’da ki üretim fazlası tanklar  Avusturya (114), Kanada (80), Şili (140), Danimarka (51), Finlandiya (124), Yunanistan (183), Norveç (52), Polonya (128), Portekiz (37), Singapur (66), İspanya (108), İsveç (160) ve Türkiye (354) gibi dost ülkelere satıldı.

Pz 87WE İsviçre’nin Leopard 2A4’e uyguladığı modifikasyon ve geliştirme sonucu ortaya çıkmıştır.

Leopard 2A5 anti tank silahlarının gelişmesi üzerine 2A4 serisi geliştirildi ve modernizasyonlar yapıldı. 2A5 serisinde 2A4 serisinde göre zırh sayısı artırılmıştır. Almanya , Norveç , İsveç , Danimarka ve Polonya tarafından kullanılmaktadır.

Leopard 2A6 2A5 serisine göre yardımcı motor , mayın koruma ve yeni bir havalandırma sistemi eklenmiştir. Tüm Hollanda kuvvetlerinde kullanılır. Almanya Yunanistan ve Kanada tarafından kullanılmaktadır. 1 tane tank 5.74 Milyon $ değerindedir.

Leopard 2A7 Atış kontrol sistemleri değiştirilmiştir. Serinin en modern tankıdır. Danimarka elinde bulundurduğu tankları modernizasyon etmiştir.

Kullanıcılar

Türkiye , Almanya ,  Avusturya ,  Kanada ,  Yunanistan ,  Şili , Danimarka , Finlandiya , Hollanda ,  Norveç , Polonya ,  Portekiz ,  Katar , Singapur ,  İspanya , İsveç , İsviçre.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s