Oyunların Çocukların Gelişimine Etkisi

Pek çoğumuz çocukluğumuzda oynadığımız oyunları hatırlıyoruzdur. Peki oyunların gelişimimiz üzerindeki etkisini merak ediyor musunuz?
Oyunlar hem eğlenceli hem de eğitici yönü oldukça fazla olan etkinliklerin başında gelir. Bireylerin hem sosyal hem de zihinsel açıdan gelişimine katkı sağlar. Çocuklar için öğrenmenin en iyi yolu oyunlardır. Oyunlar sayesinde çocuklar hem eğlenir hem öğrenirler. Aynı zamanda bireyin sosyal gelişimine de katkı sağlarlar. Özellikle de grup çerçevesinde oynanan oyunlar çocukların sosyalleşmesi açısından etkilidir. Çocuklar oyunlar sayesinde grup çalışması, grup liderliği, iş birliği yapma, problem çözebilme, öz güvenli olma gibi nitelikler kazanırlar. Uzmanlar oyunu ‘’nitelikli zaman’’ olarak adlandırmaktadır. Eğer oyun çocuğu eğlendiriyor, eğitiyor ve çocuk kendini oyuna kaptırıyorsa nitelikli zaman geçiriyor demektir. Bütün bunların yanı sıra oyunlar çocukların psikomotor, duygusal, fiziksel, sosyal, dil ve zihin gelişim alanlarına da büyük katkılar sağlamaktadır.


Duygusal Gelişim ve Oyun:

Freud ve Walder gibi psikoanalitik kuramcılar oyunu çocuğun endişesini hafifletici bir yol olarak nitelendirmişlerdir. Çocuklar oyunlar sayesinde normal zamanlarda ifade edemediği duygularını dışa vurabilir, bu olayları sembolik olarak oyunda yansıtabilir. Çocuklar oyunlar sırasında ruhsal durumlarına göre tepki verebilirler. Örneğin annesi ve babası sürekli kavga eden ya da ailesinde şiddet olgusuna tanık olan ya da maaruz kalan çocuklar oyun esnasında agresif ve yıkıcı , şiddet içerikli tavırlar sergileyebilir. Bu sebeple oyunları çocukların duygularını çözümlemede iyi bir yöntem olarak nitelendirebiliriz. Aynı zamanda oyunlar sırasında çocuklar hiç mutluluk, öfke, kin, korku, kaygı, dostluk, düşmanlık gibi daha önceden bilmedikleri duyguları da keşfedebilirler.


Fiziksel Gelişim ve Oyun:


Oyunların çocukların fiziksel gelişimine etkisi vardır. Örneğin hareketli oyunlara ilgi duyan çocuklar diğer çocuklara göre daha atletik ve daha çevik olurlar. Zıplamalı oyunlar seven çocukların boyları daha uzun olabilir. Bisiklete binme, ip atlama gibi oyunlar çocuğun kas gelişimine etki eder. Ayrıca koşma, atlama, sıçrama gibi hareketler içeren oyunlar da çocuğun solunum, dolaşım, sindirim ve boşaltım gibi sistemlerinin düzenli çalışmasına etki etmektedir.


Psikomotor Gelişim ve Oyun:


Çocukların yürüme, zıplama, koşma, atlama, itme-çekme, fırlatma gibi sürekli hareket halinde olmaları büyük kas gelişimini etkilemektedir. Aynı zamanda el ve kol destekli oyunlar da küçük kas gelişimine etki etmektedir. Bunun yanı sıra yapboz, boyama, örme, kesme, bağlama içerikli oyunlar da el-göz koordinasyonunu geliştirmektedir.


Sosyal Gelişim ve Oyun:


Sosyal gelişim açısından oyunlar çocuklara pek çok katkı sağlamaktadır. Oyunlar çocukların insanlarla olan iletişimlerini etkiler. Onlara iletişim becerisi kazandırır. Aynı zamanda öz güvenlerinin gelişmesine de katkı sağlar. Oyunlar sorumluluk alma, problem çözebilme, doğruluk ve disiplin gibi toplumsal alışkanlıklar kazandırmada önemli bir araçtır. Oyun çocukların kendini denetleme ve çabuk karar verebilme gibi yetenekleri kazanmasında yardımcı olur. Ayrıca oyunlar çocukların iyi-kötü, doğru-yanlış vb. ahlak kavramlarını öğrenmelerini sağlar.


Zihin ve Dil Gelişimi ve Oyun:


Oyunlar sayesinde çocuklar şekil, renk, boyut, ağırlık, büyüklük, uzaklık, mekan, zaman gibi pek çok kavramı ve analiz-sentez yapma, eşleştirme, gruplandırma, problem çözme, sıralama yapma gibi becerileri kazanır. Çocukların dil gelişimine de katkısı vardır. Oyunlar kelime dağarcığının gelişmesine, çocukların yeni sözcükler öğrenmesine katkı sağlar. Çocuk oyunlar sayesinde soru sorma, cevap verme, komut verme, soyut durumları ifade edebilme, sözlü olarak ifade edilenleri anlama, sıralama, zihinsel değerlendirme gibi beceriler kazanır.
Tüm bunları ele aldığımızda oyunlar ”boş zaman aktivitesi” olarak görülmemelidir. Özellikle de çocuğun gelişim dönemlerinde aileler çocuklarıyla birlikte bol bol eğitici oyunlar oynamalı onlarla “nitelikli zaman” geçirmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s