Supernatural Dizi İncelemesi

13 Eylül 2005 yılında çekimleri başlayan Amerikan yapımı bir dizidir. Dram, fantastik, korku üzerine olan bu dizi günümüzde hâlâ devam etmektedir. Neredeyse her ülkede ses getiren Supernatural kendini kanıtlamayı çoktan başarmıştır. Dizi Eric Kripke tarafından yaratılmıştır. Supernatural tam on beş sezon sürmüştür ve üç yüz yirmi yedi bölümden oluşmaktadır. Diziyi izlerken aile dramını, korkuyu, sevgiyi, eğlenceyi yani birçok farklı duyguyu aynı anda tek bir bölümde yaşanabilmektesiniz. Supernatural’ın bu kadar sevilmesinin ve uzun sürmesinin sebepleri arasında gerçek dünyadan uzak olağanüstü olayları konu alması, oyunculukların iyi olması ve senaryonun özgünlüğü örnek gösterilebilir. Repliklerdeki mizah anlayışı hiçbir dizide yok. Supernatural’ın bölümleri kırk ile elli dakika arasında çekilmektedir. Dizinin akıcı olması izlenmesini kolaylaştıran diğer bir özelliktir.

Dizinin konusuna gelecek olursak. Dizi Sam ve Dean’in annelerinin bir varlık tarafından tavana yapıştırılıp yakılarak öldürülmesiyle başlar. Aradan tam yirmi iki yıl geçer. Dean Winchester ve Sam Winchester kardeşlerin babaları yine avcılığa çıkar ancak bu sefer normalden uzun bir süre geri dönmez. Dean bu durumdan şüphelenir ve kardeşi Sam’in yanına gider. Geçmiş yıllarda avcılık ile uğraşmak istemeyen normal bir yaşam sürmek isteyen, normal insanlar gibi üniversiteye gitmek sade bir hayat yaşamak isteyen Sam evi terk etmiştir. Jessica isimli bir kızla tanışan ve evlenme aşamasına gelen Sam abisi Dean’ın onu bulmasıyla şaşkına döner. Sam babalarını bulmak için son bir kez abisi Dean’le beraber yollara düşer. Ancak aramalar sonuç vermez. Sam evine döndüğünde kız arkadaşı Jessica’nın annesi gibi tavana yapıştığını görür ve alevler içinde yanarak ölmesine tanık olur. Yaşanan bu olay Sam’i çok etkiler. İnsanları bu gibi yaratıklardan korumak ve hem annesini hem de kız arkadaşı Jesisica’yı öldüren bu yaratığı bulmak, ikisinin intikamını almak için avcılığa geri döner. İki kardeş babaları ile beraber, hayatlarını bu varlığı bulmak için adamışlardır. Bu varlığın Sam’in peşinde olmasının bir sebebi vardır. Bu varlığı öldürebilen tek bir silah vardır. Babaları bu silahı bulmak için çok uğraşır ve sonunda da bulur. Peki, varlığı öldürüp annelerinin intikamını alabilecekler mi?

Dizi, Sam ve Dean kardeşlerin insanların gerçekte var olmadığını zannettiği yaratık, hayalet, şeytan, cin vb. varlıkların avcılığını yaptıkları ve bu maceralar sırasında yaşadıklarını anlatır. Dizide, Dean ve Sam arasındaki kardeşlik bağının çok güçlü olması ön plandadır. Dean, içki içen ve kadınlara oldukça düşkün bir karakterdir. Fakat oldukça cesurdur ve gururludur. Kardeşi Sam’e olan bağlılığı ve ağabey olmasının ağırlığını taşımaktadır. Sam ise daha çok merhametli, zeki, araştırmayı, okumayı seven birisidir. Dizide iki kardeşin hep yollarda olması, arabada veya yıkık çok iyi durumda olmayan motellerde kalmak zorunda kalmaları zor bir hayatları olduğunu görmemizi daha iyi sağlıyor. Sam ve Dean’ın duygusal, korkunç, dramatik maceralarına tanık oluyoruz. Dizi boyunca karakterlerin evrilmelerini izlemek ayrı bir keyif veriyor. İyi karakterlerin kötüye dönüşmesi, çok kötü karakterlerin yaptığı iyiliklere şahit olmak dizinin heyecanının kaybolmamasını sağlıyor.

Eric Kripke aslında diziyi üç sezon olarak planlamıştı ancak aldığı olumlu tepkiler sayesinde dizi şu an on beşinci sezonundadır. Supernatural’ı kimi insanlar on beş sezon sürdüğü için izlenmeye başlamada tereddüt ediyor. Ancak dizi günümüz senaryolarından farklı olması ve alıştığımız temel konulardan ayrılmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi çoktan başardı. Supernatural izlenmeyi hak eden bir dizidir. Supernatural’ın kitapları, çizgi romanları ve karakterlerin figürleri bile çıkartılmıştır. Dizide melekler, şeytanlar, hayaletler, cinler ve gerçek dünyada adını dahi duymadığınız birçok farklı türde yaratıkla karşılaşmak istiyorsanız bu diziye bir şans vermenizi öneririm. Ve dizinin meşhur şarkısı Kansas’tan ‘’Carry On my Wayward Son’’ Her sezon başında ve sonunda çalınarak zihinlerimizde güzel bir yer edinmiştir. 20 Kasım 2020 Cuma günü dizi final bölümüyle bizlere veda edecektir.  

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s