The Queen’s Gambit: 64 Karenin İçindeki Dahi

23 Ekim’de Netflix’te 7 bölümlük mini dizi halinde yayınlanan bu yapım, Walter Tesvis’in 1983 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlamadır. Dizinin muhteşem akışında sanki bir biyografiden esinlenerek çekilmiş bir hikâyeyi izliyor gibi hissetsek de sonunda kurgu olduğunu bir küçük araştırmayla anlayabiliyoruz. Eşsiz sinematografi, enfes müzikler ve göz alıcı karakterler dizinin sürükleyiciliğini arttıran önemli faktörlerden. Gelin birlikte ana karakterimiz olan Beth Harmon’un hikâyesini dinleyelim. 1950’li yıllarda Beth’in büyüme yolculuğuna çıkıyoruz. Bu yıllarda Soğuk Savaş döneminin yansıttığı temalardan bahsediliyor. Örnek vermek gerekirse, ırk ayrımı, kadın olmanın zorlukları, cinsiyetçilik, küçümsenme ve dışlanma, din ve politika gibi konular göze çarpıyor. Peki, küçük Beth kendisini bu hikâyenin neresinde görüyor?

8 yaşında annesini trafik kazasında kaybeden Beth Harmon, Kentucky’de bir Hristiyan yetimhanesine yerleşip hayatına yeni bir kapı aralıyor. Sıradan, sessiz, somurtkan ve oldukça zeki olan bu kız çocuğu okulda zaman geçirirken tesadüf eseri okulun hademesi Mr.Shaibel ile tanışıyor. Satranca merakı olan Shaibel, zamanla Beth’e bu oyunu öğretmeye başlıyor. Beth çok hızlı bir seyirde oyunu öğrenirken yetimhanenin çocuklara vitamin adı altında verdikleri sakinleştiricilere bağımlılık kazanıyor. Ve bu haplar sayesinde satrancı hayal etmesi, kafasından oynaması bir hayli kolaylaşıyor. Buna bağlı olarak yaşamının devamında ise alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları baş göstermeye başlıyor. 64 karenin içinde kendisine yeni bir hayat kurarken yaşamın tüm kontrollerini eline alıyor. Kendine ait bu koca dünyada yaşarken bir aile Beth’i evlat edinmek istediğini söylüyor ve Beth yeniden başka bir dünyaya yolcu ediliyor. Ve maceranın diğer kısmı böylece başlamış oluyor. Trajik çocukluk anıları, alışılmadık aile düzeni, kendini arayış çabaları Beth’in satranca olan bağlılığını arttırıyor ve olağanüstü yeteneği ile birçok turnuvada ışıltılı başarılar yakalıyor. Dönemin şartları, kabul edilen geleneksel dünya görüşleri Beth Harmon’un kadın olarak bu mücadeleden dışlanmasını, cinsiyetçilik yapılıp küçümsenmesine neden oluyor. Ama o birçok sorunla boğuşsa da kendi ayakları üzerinde durarak mücadelesini esaslı bir duruşla devam ettiriyor.

Dizinin içeriğinde dikkatinizi çekecek birçok konu var. Bunların en başında satrancı görmek mümkün. Eğer oyunun meraklısıysanız sahnelerin uydurmasyon olmadığını görebilirsiniz. Satranç sahneleri çekilirken gerçek satranç danışmanları yapım ekibine büyük bir katkı sağlamış. Gorry Kasporov ve Bruce Pandolfini sayesinde hamlelerin sahte bir şekilde çekilmesinin önüne geçerek satranç bilenlerin ayrı bir keyifle diziyi izlemelerine zemin hazırlanmış. Bir diğer değinmek istediğim ve dikkatimi çeken konu ise feminizm. Hikâye 1950-1960’lı yıllar arasında geçerken cinsiyet ayrımcılığı ve toplumsal gruplar arasındaki hayat şartlarının eşit olmadığı görülüyor. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu ayrımcı düzenin değişmesi zorlaşmış ve yaşam alanlarındaki eşitsizlikler baş göstermeye devam etmiş. Hâlbuki cinsiyetler arasında eşit muamelenin olması gerektiği açık ve barizdir. Cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkmak, kadın erkek eşitliğinin olması gerektiğini sonuna dek savunmak ise normalleşmesi gereken önemli konulardan bir diğeridir.

The Quuen’s Gambit’i izlerken birçok duyguya şahitlik edip dönemin yansıttığı temaları irdeleyerek inceleme şansına eriştim. Sağlıklı bir aile yapısını, insanın kendini bulma arayışını ve mücadele ruhunu çok iyi işlemiş bir dizi. İzlemenizi ve oturup üzerine uzun bir süre düşünmenizi içtenlikle tavsiye ederim. Son cümlelerime diziden aldığım bir replik ile veda edeceğim.

‘’Erkekler gelip sana akıl vermek isteyecek. Daha zeki olduklarını göstermez. Çoğu yönden değiller ama kendilerini üstün görürler. Yol yordam gösterirler. Bırak üfürsünler. Sonra gidip istediğini yap. Kendine yetebilen kadın güçlüdür. Hele ki mülkiyet odaklı insanların her şeye razı oldukları bu dünyada.’’

Sevgiyle kalın. İyi seyirler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s