S-400

Atası olan S-300’ün geliştirilmiş versiyonudur. Kısa, orta ve uzun menzilli hava savunması sistemidir. Rusya yapımı olup etkili bir hava savunma sistemine sahiptir. Atası olan S-300’den farkı ise S-300’den daha fazla uçağa kilitlenebilmesidir, düşük radar izi olan uçakları da tespit edebilmesidir. Rusya, Türkiye ve Çin kullanmaktadır. S-400’ün radarları ise 96L6’dır. Sistemin testlerine 1999 sonunda başlandı ve 2007 yılında faaliyete başlandı.Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre. Rusya ile S-400 sözleşmesi imzalayan Hindistan ve Suudi Arabistan’a henüz teslimat yapılmış değil.

S-400 Krizi ve Türkiye’nin Hava Savunma İhtiyacı

Türkiye için öncelikle sorulması gereken soru S-400’e ihtiyacı var mı? Zamanında etrafımızda yaşanan İran- Irak Savaşı, Körfez Savaşı gibi savaşlar bize açıkça göstermiştir ki hava savunma sistemleri kilit roldedir. Bu savaşlardan alınan dersler açıkça göstermiştir ki ülkemizin hava savunma sistemleri son derece zayıftır. Ülkemizde şu an aktif olarak patriot ve Mim-23 Hawk bulunmaktadır. Fakat Avrupa’nın göz dağı verir gibi patriotları istediği zaman kaldırması Mim-23’lerin sisteminin eski ve raf ömrünün sona ermesi ile Türkiye yeni hava savunma sistemi arayışına girdi. ABD ve Avrupa ile aramızın kötü olması nedeniyle bize hava savunma satmayıp sadece kiralamıştır. Batı Blok’u ülkelerinin hava savunma sistemlerini satmaya yanaşmaması sebebiyle Çin ile anlaşma varıldı fakat yine Batı Blok’u ülkelerinin baskılarıyla rafa kaldırılmıştır. Türkiye, Çin ile yakınlaşmasının tepkiyle karşılanmasının ardından tekrardan ABD’den Patriot almak istemiş ve yine reddedildi. Türkiye son olarak Rusların kapısını çaldı ve aldığımız pozitif cevapla S-400’lerin alınması ile anlaşma yaptıktan sonra ABD tarafı Patriot’u bize satacağını, tek şartları olarak da S-400 iadesi yapmamız istendi. Fakat yanıt olumsuz olunca yaptırım uygulama kararı alındı. S-400 benim için en iyi hava savunma sistemi diyebiliriz. Ruslar gerçekten hava savunma sistemlerini çok iyi yapıyorlar.

S-400 ve rakipleri

Patriot

Uçaklar ve balistik füzelere karşı olan bu sistem ABD ve Avrupa dahil birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Körfez Savaşında istenilen performansı vermemişlerdir. Birim maliyeti 1.6 milyon dolardır. Sistemse oldukça eskidir.

İsrail tarafından kullanılan oldukça başarılı bir hava savunma sistemidir. Kısa menzilli füzelerde etkilidir. Birim maliyeti 55.000 dolardır. İsrail’in açıklamalarına göre atılan her 100 füzeden 92 vurulmaktadır.

Demir Kubbe

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s