Uzay Nasıl Keşfedildi?

   Hiç kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktınız mı? O pamuğa benzeyen bembeyaz bulutların arkasındaki gizemi hiç merak ettiniz mi? Gezegenler, yıldızlar, göktaşları daha birçok gök cismi nasıl keşfedildi hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm ve sizler için araştırdım. Gelin bu soruların cevabını birlikte arayalım.

   Uzay çalışmaları ilk kez Sovyetler Birliği tarafından başlatıldı. 4 Ekim 1957 tarihinde Sputnik adlı insan yapımı ilk uydunun uzaya gönderilmesiyle ‘’Uzay Çağı’’ başladı ve çalışmalar 23 gün sürdü. Aynı yıl içerisinde Laika adında bir köpek koyularak gönderilen Sputnik 2 ile devam etti. Laika uzayda 2 gün hayatta kalabildi ve yeryüzüne ölü olarak iniş yaptı. Yani Laika adlı bu köpek uzayı gören ilk canlı olmayı başardı. Daha sonra ABD 4 Ocak 1958 tarihinde Explorer 1 isimli uzay aracını fırlatıldı ve uzay araştırmalarının devamını böylece gelmiş oldu.

Uzaya Giden İlk Maymun

   28 Mayıs 1959 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri bir Jüpiter balistik füzesinin burun hunisinde Able ve Baker adında iki maymunu uzaya fırlatıldı. Fırlatılışından 1 saat 33 dakika sonra maymunların bulunduğu kapsül Atlas okyanusuna indi. İşin ilginç yanı ise iki maymun da sağ salim geri dönmeyi başardı.

Ay’ın Arka Yüzü:

   14 Ekim 1959 tarihinde Sovyetler Birliği Luna 2 adını verdikleri bir kapsülü Ay’a çarptırarak gökyüzündeki başka bir maddeye ilk cismi göndermeyi başardı. Ay’ın Dünya’dan görünmeyen arka yüzünün ilk fotoğrafı 7 Ekim 1959’da Sovyet uydusu olan Luna 3 tarafından çekildi.

Bir Kavanoz Sinek ve Birkaç Fare Uzayda

   19 Ağustos 1960 yılında 4.600 kilo ağırlığındaki bir uyduyla yörüngeye iki köpek, bir kavanoz sinek ve birkaç fare gönderildi. Dünya’nın çevresini 18 kez dolanan bu canlılar 20 Ağustos 1960 günü sağ salim döndüler.

Uzaya Giden İlk İnsan (Yuri Gagarin)

Uzaya Giden İlk İnsan: Yuri Gagarin

   12 Nisan 1961’de Sovyetler Birliği, içerisinde Yüzbaşı Yuri Gagarin’in bulunduğu bir uzay gemisini Dünya yörüngesine fırlatıldı. Uzay gemisi fırlatıldıktan 108 dakika sonra tekrar Dünya’ya döndü. Böylelikle uzaya ilk insan başarıyla gönderildi.

Uzaya Giden İlk Kadın (Valentina Tereshkova)

16 Haziran 1963’de Vostok 6 yörüngeye oturmak üzere yola çıktı. Vostok 6’nın içinde Valentina Tereshkova bulunuyordu. Bu sayede uzaya ilk kez bir kadın adımını attı ve pek çok hemcinsine de öncülük etmiş oldu.

Günümüzde uzayla ilgili çalışmaları NASA yürütmektedir. Eğer sizin de uzayla ilgili meraklarınız varsa NASA’nın yaptığı canlı yayınlara katılabilirsiniz.

Reklam

One comment

  1. adamaegean · Ekim 20, 2020

    Çok güzel bir yazı olmuş . Sovyetler uzay alanında birçok ilklere imza atsalarda asıl reklamı nasa ve abd yaptı.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s