Göç

Göç dediğimiz olay din , ekonomik , savaş gibi sebeplerden dolayı oluşmakta ve biz buna en yakından şahit olmaktayız. Ülkemiz Arap Yardımadası ve Afganistan, İran’dan gelen göçlere ev sahipliği yapmaktadır. Kültürümüzde olan misafirperverlik ve tanrı misafiri anlayışı göçmenlerin ülkemizde daha rahat yaşayabilmelerinin , sağlık sisteminden faydalanabilmelerinden tutun da eğitim sistemine kadar birçok yerde göçmen kişilere hizmet verilmesinin sebeplerinden birisidir. Aslında değinmek istediğim konu birçok göçmenin Avrupa’ya girmek istemesi.

Avrupa dini farklılıklar olsun kültürel farklılıkları olsun birçok konuda Müslüman ülkelerden ayrılmaktadır. Çoğu göçmenin yaşadığı Almanya’da bile birçok ırkçı saldırılarını görmekteyiz. Gelin hep beraber göçmenlerin ülkesini inceleyelim.

Afganistan

Orta Asya’da yer alan ülkedir ve denize sınırı yoktur. Ülkede hakim din İslam’dır. Afganistan Avrupa’da ki Polonya gibidir. Gelen geçen savaş açmıştır. Sovyet ve Amerikan baskıları sonucu ülkedeki yaşam kalitesi çökmüş bununla birlikte Taliban adı verilen terör örgütü insanları sömürmeye başlamıştır. İslamiyet öncesi döneme dönmüşler desek yeridir. Bu sebeplerden ötürü insalar Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışırlar.

İran

Komşumuz olan İran aslında edebiyat ve sanat anlamında gelişmiştir taa ki İslam deviriminden sonrasına kadar. Kültür ve sanat alanında koca bir çöküş yaşanmıştır. Amerika ile olan kavgaları bir türlü bitmeyen İran’ın ekonomisi yaptırımlar sonrası iyice zayıflamıştır. Doğalgaz sayesinde ekonomileri birazda olsa ayakta durabilmektedir. İnsanlar özgürlük, sanat , ekonomik anlamda ülkelerinden göç etmekte ve ülkemize yerleşmektedirler.

Protesters burn a U.S. flag during a demonstration over the U.S. airstrike in Iraq that killed Iranian Revolutionary Guard Gen. Qassem Soleimani, in Tehran, Iran, Jan. 3, 2020. Iran has vowed “harsh retaliation” for the U.S. airstrike near Baghdad’s airport that killed Tehran’s top general and the architect of its interventions across the Middle East, as tensions soared in the wake of the targeted killing. (AP Photo/Vahid Salemi)

Arap Yarımadası

Suriye ve Irak’ta ki insanlar Türkiye’nin güvenli olması ile birlikte yakın kültür ilişki seviyesinden ötürü ülkemize gelmektedirler. Savaş bölgedeki farklı terör örgütlerinin olması insanların can ve mal güvenliğinden ötürü ülkemize sığınmışlardır. Arap Yarımadası hakkında yazılacaklar çok olmasına rağmen burada bititrmek istiyorum.

Avrupa’da Göçmenlerin Kabulü

Bildiğimiz gibi Almanya en çok göçmene sahip olan ülkedir. Almanya’nın ekonomik gücü , yaşam kalitesi , birçok Müslümanın da orada bulunması sebebi ile göçmenlerin birçoğu Almanya’yı tercih etmektedirler. Diğer Avrupa ülkeleri ise Almanya gibi düşünmeyip göçmenleri ülkelerinde istememektedirler.

Umarım ki savaşlar kısa sürede biter. Ve insanlar kendilerini huzurlu bir şekilde, hissettikleri ait oldukları topraklarda bulurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s