Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı Kuzey Vietnam , Çin , Sovyetler Birliği’ne karşı olarak Güney Vietnam(Anti komünist), ABD savaşa katılmışlardır. Soğuk Savaş’ın ikinci sıcak çatışması olmuştur. 1955-1975 arasında sürmüştür.

Savaş Başlamadan Önce

Savaştan öncesine değinmek istiyorum çünkü bu olaylar adım adım savaşın gelmesini sağlamışlardır. 3.Napolyon Fransa’nın ekonomik durumunun kötüye gitmesinden dolayı koloni arayışı içindedir. Koloni olarakta uzak doğu ülkesi olan Vietnam’ı seçmişlerdir. Vietnam köylülerinden alınan ağır vergiler bölge halkını bağımsızlık mücadelesine götürdü. Fransa’ya karşı yapılan ayaklanmaların birçoğu Fransa tarafından bastırıldı. 2. Dünya Savaşının başlaması ile birlikte bölgede Japonlar söz sahibi oldular. Halk Fransızların gitmesi ile mutlu olsalar da mutlulukları çok uzun sürmeyecekti. Japonlar Fransızlardan daha yüksek vergilerle daha fazla şiddet uyguluyorlardı. 1945 yılında yenileceğini ve bölgeyi kaybedeceğini anlayan Japonya bölgede ki milliyetçilik duygusunu artırdı ve bölgeye silah yardımında bulundu bulunmasının nedeni ise batılı devletlerin bölgede söz hakkı almasını engellemekti. Bölgeden çekilen Japonya Vietnam İmparatoru Bao Dai’ye bıraktı. Bao Dai’nin batılı sevdası ülke içinde tepki uyandırdı. Bu tepkilerin yükselmesinden sonra Bao Dai ülkeden kaçtı. 2. Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Fransa bölgede tekrardan söz sahibi olmak istiyordu. 1946 yılında başlayan savaş 1954 yılında son buldu.Savaşın etkisi ile Vietnam ikiye bölündü. Kuzeyi komünist rejim bulunurken güneyde antikomünist rejim bulunmaktaydı. İkisininde birbirinden farkı yoktu ikisi de diktatör gibi davranmaktaydılar. ABD soğuk savaşın etkisi ile bölgeye birçok kez savaş danışamanı gönderdi. Bölge halkı ise ABD’yi tehdit algıladıkları için ABD’ye karşı bir direniş oluşturdular. Bu direnişe Vietkong adını verdiler. Gelelim savaş bölümüne..

Savaş Detayları

1964 yılında Brinks Hotel’ine saldırı olduktan sonra başkana sunulan bombardıman teklifini başkan geri çevirdi ve olayı barışçıl yöntemlerle çözmek istedi. Ardından 1965 yılında Amerikan gemisinin vurulmasından ötürü Amerika savaşa dahil oldu. Bölgeye binlerce Amerikan askeri gönderildi. Vietnam Savaşı çok çetin savaş olduğu gibi iki taraf birbirine acımıyordu ve işkenceler artmıştı. Savaş Amerika’dan 19000 kilometre uzak olmasına rağmen televizyon sayesinde Amerikalılar savaşın durumunu takip edebiliyorlardı. Kuzey Vietnam güçlerinin Buon Ma Thuot’ı ele geçirmesi ile savaşta dönüm noktası olmuş iki ay sonra Güney Vietnam’ın başkenti olan Saygon’u ele geçirmesi ile birlikte savaş sonlandı. Savaş uzun ve acımasız olmuştu. 21 yıl süren çatışmanın sonucunda toplamda 4 milyon sivil ve 1 milyon komünist savaşcı öldü. ABD 220 ile 320 bin arası Güney Vietnam’lı askerin öldüğünü 60 bin ABD askerinin öldüğünü açıklamıştır. Savaş sonrası savaşın etkisini atamayan Amerikan askerleri intihar etmişlerdir. Vietnam Savaşında Çin-Sovyet ilişkilerinin düzeleceğini tahmin ediyorlardı fakat aksine düzelmek yerine kötüleşmiştir.

Savaşta Kullanılan Silahlar

Bell AH-1 Cobra, Boeing Stratofortress, Republic F-105 Thunderchief,Mikoyan-Gurevich MiG-21 (NATO Reporting Name: Fishbed), Lockheed AC-130 Spectre/Spooky/Stinger II/Ghostrider, McDonnell F-101 Voodoo, Lockheed P-3 Orion, Lockheed U-2, Mikoyen-Gurevich MiG-17, Boeing CH-47 Chinook, Bell UH-1 Iroquois.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s