Körfez Savaşı ve Irak Savaşı

Körfez Savaşı ya da Çöl Fırtınası Harekatı olarak da bilinir. 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesinden sonra yükselen tansiyon sonrası koalisyon kuruldu. Koalisyonda ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Suudi Arabistan,Suriye,Mısır’ın dahil olduğu 37 ülke vardı. Irak’ın Kuveyt’i işgalinden sonra birleşmiş milletler Irak’a karşı bir sürü yaptırım uyguladı. Yaptırımdan sonra ABD başkanı George Bush ABD askerlerini Suudi Arabistan’a gönderdi. Göndermekle kalmayıp birçok ülkenin birliklerininde bölgeye kaydırılmasını istedi bu hareket savaşın kapıda olduğunu gösteriyordu.

Körfez Savaşı 17 Ocak 1991’de Irak ordusunu Kuveyt’ten çıkartmak için yapılan hava bombardımanıyla başladı. Bombardımandan sonra 24 şubat 1991 de kara harekatı başladı. Harekattan sonra Irak Kuveyt’ten çıkarıldı. Irak ise sessiz kalmadı ve Suudi Arabistan’da ki koalisyon hedeflerine ve İsrail’e Scud füzeleri ile saldırdı. Birleşmiş Milletler sayesinde bölgede 12 yıl kadar savaş olmadı ta ki ikinci Körfez Savaşı çıkana dek. ABD ve İNGİLTERE öncülüğünde kurulan koalisyon 2003 yılında Irak’a karşı IRAK SAVAŞI olarak da bilinen İkinci Körfez Savaş’ını başlattılar. Savaşın sebebi ise Irak’ın kitleimha silahlarına sahip olduğuna dair iddiaları idi. İşgalin başlamasından kısa bir süre sonra Irak ordusu yenilgiye uğradı bunun nedeni ABD ve koalisyon ülkelerin silah ve teknoloji anlamında çok daha güçlü olmasıdır. Bir belgeselden hatırladığım kadarıyla Irak tankları ABD tanklarını daha göremeden imha edilmesiydi. Irak’a ait tanklar Sovyet yapımı T-72 tanklardır ve gece görüş ekipmanı bulunmamaktadır.

ABD’nin Irak’ı yenmesinden sonra Saddam Hüseyin yakalanarak idam edildi. Savaştan sonra Irak’ta sorun bitmedi aksine sorunlar aşırı derecede arttı. Irak’ta ki birçok tarikat ABD’ye karşı savaştı. 2020’de bile olaylar devam etmektedir. Kısacası koalisyon 26 günde Irak’ın büyük şehirlerinin ele geçirdi. Birçok Irak komutanları CIA tarafından rüşvet aldı ya da teslim olmaya zorlandı. Irak ordusunun sadakati zayıftı.

Kayıplar

10.000 Iraklı asker, 20.000 direnişçi, 19.000 tutuklu (rakamlar ortalama olarak verilmiştir).

11.000 ıraklı polis asker(koalisyon) , 4.483 ABD askeri, 179 İngiltere , 139 diğer

30.852 Abd askeri yaralanmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s