Boeing F/A-18E/F Super Hornet

McDonnell Douglas tarafından üretilen F/A-18 Hornet 2 motorlu, taşıyıcı özellikli, çok amaçlı avcı uçaklarıdır. Super Hornet’in dahili 20 mm M61 döner topu bulunmaktadır. Havadan havaya ve havadan karaya atılabilen füzelere sahiptir. Diğer savaş jetlerinden farkı ise 5 adet harici yakıt tankı taşıyabilmesidir. Bu özelliği ile tanker uçak olarak da kullanılabilmektedir. İlk uçuşunu 1995’de yapmıştır. Super Hornetler F-14 Tomcatlerin yerine donanmada hizmete girmiştir.

F-18’in Gelişimi

F-18’in farklı dizaynı dikkat çekmektedir. Super Hornet’in benzersiz kanat ve kuyruk konfigürasyonu it dalaşında büyük önem sağlamaktadır. Süper Hornet ilk olarak 1992 yılında ABD Donanması tarafından sipariş verildi.

F-18 bugüne kadar 608 adet üretilmiştir. 2019 itibari ile üretim maliyeti 51 milyon dolardır.

F-18’e Sahip Olan Ülkeler

 ABD Deniz Kuvvetleri, ABD Deniz Piyadeleri

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri: 123 adet

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri: 71 adet

İspanya Hava Kuvvetleri: 90 adet

Finlandiya Hava Kuvvetleri: 62 adet

İsviçre Hava Kuvvetleri: 33 adet

Kuveyt Kraliyet Hava Kuvvetleri : 40 adet

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri : 9 adet

Tek kişilik F/A-18A ile iki kişilik F/A-18B 1983’te hizmete girmiştir .F/A-18C (tek kişilik)  F/A-18D (iki kişilik) modelleri 1987’den itibaren envantere girmeye başlamışlardır. Yeni uçaklar amraam ve maverick taşıma yeteneğine sahiptirler. 2 yıl gibi kısa sürede bu uçakların gece görevlerine yerine getirebilmesi için geliştirilmelerine onay verildi. İki adet general Electric F414 turbofan  motoru kullanmaktadır. Uçak gemisine iniş yapabilmesi için kancaya sahiptir.

061201-N-9946J-001

F-18’in Türk Hava Kuvvetleri’ne Katılması

Türk Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu F-16 serisi uçakların yanına alınabilir. Böylelikle doğuda ki Ermenistan’nın sahip olduğu SU-30 serisi uçaklar batıda ki Yunanistan’ın alacağı Rafaeller’e karşı önemli bir güç olacağını düşünmekteyim. Ülkelere göre uçakların özelliğini değiştiren uçak firmalarından yardım alınarak F-18 uçaklarını ülkemiz için özelleştirebiliriz böylelikle it dalaşında öne çıkabiliriz.Yeni uçak alınmadığı durumlarda ise it dalaşında geride kalabiliriz F-16’lar eski ve teknolojik anlamda ne kadar güncelleme yapılsada rafael serisi uçakların gölgesinde kalacağını düşünmekteyim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s